جستجوی پیشرفته جستجو در وب
تهيه رزومه

تهيه روزمه ( سوابق تحصيلي و شغلي)

در رزومه معمولاً باید تعریف کامل و مشخصی از خودتــــان بدهید و این یکی از مهمترین مسائل در شناسنامه کـاری شماست.
رزومه یک خلاصه ی دو یا سه صفحه ای از شما و مهارتها، دستاوردها، تجارب کاری و تحصیلاتتان است که هـــدف آن جلب نظر صاحب کار آینده تان است.
رزومـه هـم مثل زندگی است. دچار تغییرات و تحولات زیاد می شـود. باید مداوماً به روز شود و اطلاعات جدید به آن اضافه شود.  اگر می خواهید برای چند شغل در صنعت  های مختلف تـقـاضـای کـار دهـیـد، بـهتر است رزومه های مختلف درست کنید که در هر کدام به مـهارت هــای خاص شما در رابطه به آن صنعت اشاره شده باشد.
براي رسيدن به نتيجه مطلوب در تهيه رزومه به نكات زير توجه نمائيد:
- اطلاعات شخصي
- اهداف کاری
- سوابق و تجارب کاری
- میزان تحصیلات
- فعاليت ها و عضويت در شوراها و كارگروه ها
- توانايي ها و مهارتها
- علائق
- زبانهاي تخصصي
اطلاعات شخصي :همان نام نام خانوادگي و آدرس و ...غيره مي باشد كه در اول هر رزمه نوشته
 مي شود 
اهداف کاری :اهداف کاری به عنوان پیش درآمدی برای یک رزومه ی خوب و اصولی است که همه ی اطلاعات با قاعده و ترتیب منظم شده است. شما کارفرما را با اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود در زمینه ی کاری آشنا کنید. پيشرفت كاريتان را ذكر نمائيد.اين می تواند فرصت خوبی برای ابراز توانایی هایتان در همان اول رزومه باشد. 
سوابق و تجارب کاری :این قسمت تا حد زیادی می تواند بگوید که چه کارهایی می توانید انجام دهید و در کجا برای این کارها آموزش دیده اید. بیان این مهارت ها می تواند به رئیس آینده تان نشان دهد که شما شایسته ی پستی حتی بالاتر هستید.
 شما مي توانيد تجربه هاي كاريتان را به ترتيب زير ذكر نمائيد:
- عنوان پست
- عنوان سازمان
- محل کار
- تاریخ و مدت استخدام
کارفرما وقتی در مورد تجربه های کاریتان بداند بسیار راغب خواهد بود تا با میزان تحصیلات و آموزش های شما هم آشنا شود.
 میزان تحصیلات :اگر تجربه های کاریتان زیاد نبوده باشد، ميزان تحصيلات  اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد. درجه ی تحصیلات - موسسات و دانشگاهها - تخصص/فوق تخصص - سمینارها، کارگاه ها و آموزش های  ویژه - میانگین معدل
 فعالیت ها و عضويت در شوراها و كارگروه ها : در این زمینه می توانید به فعالیت ها و دستاوردهای غیر کاری خود اشاره کنید.
توانايي ها و مهارت ها : توانايي هاي خود را در حل مشكلات و سرانجام رساندن امور كاري عنوان كنيد
علائق :در این قسمت میتوانید به علایقتان در زندگی اشاره ای داشته باشید. اگر كامپيوتر و يا  به دوچرخه سواری یا هر نوع ورزش دیگر علاقه دارید، می توانید ذکر کنید، با این کار کارفرمای شما متوجه خواهد شد که فردی هستید که از زندگی نهایت استفاده و لذت را می برید.
 زبانهاي تخصصي:  اگر قادرید که به زبان هایی غیر از زبان خود مکالمه کنید یا هر تخصصی در یکی از زبان های خارجی دارید باید در این قسمت به آنها اشاره کنید.   
در تهيه رزومه از ذكر بعضي موارد بايد جداً خوداري نمود :
- تجارب منفي
- تعارفات
- ميزان دستمزد
- دلايل ترك شغل قبلي
- دلايل بيكاري طولاني
بازديدکنندگان اين صفحه: 10323 | بازديدکنندگان امروز: 48 | کل بازديدکنندگان: 1843790 | بازديدکنندگان آنلاین: 7 | زمان بارگزاري صفحه: 0.2170 ثانيه